Každá kuchařská knížka je plná receptů na polévky, tradiční jídla, speciality, moučníky či dezerty, ale najít přesný recept na šťastné dítě je velice obtížné. Když se zamyslíme nad okamžiky, kdy se děti usmívají a situacemi kdy vypadají spokojeně, recept na dlouhodobě šťastné dítě by mohl vypadat takto:
Ingredience
1 kg šťastných a spokojených rodičů
1 kg bezpečného domova a rodinného zázemí
1 kg zabezpečení základních fyziologických potřeb
1 kg lásky
¾ kg úsměvů
¾ kg pohlazení
¾ kg kontaktů s kamarády
¾ kg prostoru pro hru
½ kg splněných snů a přání
½ přiměřeného množství odměn
½ kg nových zážitků a zábavy
Postup přípravy
Ve velkém hrnci nejprve smícháme čtyři hlavní ingredience, kterými jsou šťastní a spokojení rodiče, bezpečný domov a rodinné zázemí, zabezpečení základních fyziologických potřeb a láska. Do vzniklé směsi přidáme ¾ kg úsměvů, pohlazení, kontaktů s kamarády a prostoru pro hru a nakonec po malých dávkách přidáváme splněné sny a přání, pozvolna přisypáváme přiměřené množství odměn a postupně dávkujeme nové zážitky a zábavu.
Na mírném ohni vaříme po dobu celého dětství, často promícháváme, aby byly ingredience neustále dobře propojené, a v případě potřeby nějakou přisypeme.
Rozbor jednotlivých ingrediencí
Šťastní a spokojení rodiče– vždycky je nutné začít u sebe. Pokud chceme mít šťastné dítě, je důležité, abychom my sami byli šťastní a spokojení. Dítě to vycítí a jsme na poloviční cestě k úspěchu.
Bezpečný domov a rodinné zázemí– aby bylo dítě šťastné, potřebuje se cítit bezpečně doma a mít fungující rodinné zázemí, vědět, že se na své rodiče může vždycky a s čímkoliv obrátit, požádat je o pomoc a radu.
Zabezpečení základních fyziologických potřeb– mezi fyziologické potřeby patří např. potřeba přijímání potravy a tekutin, potřeba spánku, hygieny, dýchání, vylučování, fyzické aktivity apod. Když jsou tyto potřeby zabezpečeny, dítě se cítí fyzicky dobře a nic mu z tohoto pohledu nebrání v tom, být šťastné.
Láska– projev lásky od rodičů je jedním z nejsilnějších podnětů ke štěstí.
Úsměvy– úsměv vyvolává pocit spokojenosti, uvolňuje napětí a často bývá opětován úsměvem. Když se rodič usmívá, dítě to vnímá pozitivně, je spokojené a šťastné.
Pohlazení– s pohlazením od maminky a tatínka je to podobně jako s úsměvem. Pohlazení je pro většinu dětí velice příjemnou záležitostí a vyvolává v nich pocit klidu, bezpečí, a tím i štěstí.
Kontakty s kamarády– rodina je první sociální skupinou a dítě se do ní narodí, v další fázi vývoje potřebuje dítě další sociální kontakty a ty mu poskytují právě kamarádi. Osobnost dítěte se díky kamarádům rozvíjí zase trošku jiným směrem, a pokud dítě vyjádří potřebu kontaktu s kamarády, je vhodné mu ji zabezpečit a kontakty mu umožnit.
Prostor pro hru– období dětství je obdobím hry, proto by dítě mělo mít dostatečný prostor na hraní, vyjádření sebe sama a rozvoj vlastní fantazie.
Splněné sny a přání– sami víme, že když se nám splní nějaký sen nebo přání jsme velice šťastní. U dětí tomu není jinak, tak se jim snažme sny a přání v rámci možností plnit.
Přiměřené množství odměn– dospělý dostane za dobře odvedenou práci plat, tak proč by dítě nemohlo dostat zaslouženou odměnu. Tady však musíme opravdu důkladně zvážit, kdy je odměna vhodná a bude mít motivační účinek a kdy naopak hraničí s rozmazlováním.
Nové zážitky a zábava– aby bylo dítě šťastné, potřebuje něco prožívat a bavit se.
Recept na šťastné dítě je teď kompletní. Určitě jej vyzkoušejte, protože skutečně stojí za to. Když se vám podaří vše správně nadávkovat, výsledek bude ku spokojenosti obou stran – dítěte i rodičů. Hodně štěstí!