Pokud doma máte pejska, určitě bude mnohem spokojenější, když mu umožníte pobyt na čerstvém vzduchu. Vhodnou volbou je zahrádka, na kterou můžete docházet, nebo rovnou rodinný domek se zahradou. Pokud vlastníte pejska, je potřeba s pořízením zahrady počítat také s vhodnou venkovní péčí i výchovou.
· Pes patří za plot
S pořízením zahrádky si nezapomeňte pořídit také její oplocení. Váš pejsek tak přesně bude vědět, kde je jeho „doma“. Své území si bude střežit jako oko v hlavě a ohlídá také váš majetek. Pokud byste plot neměli, určitě by nebylo dobré se spoléhat na to, že se vám pes nezaběhne. Na zahradě totiž potkáte spoustu zvířat, a ne všechny zrovna musejí být vašimi domácími mazlíčky. Třeba taková pobíhající kočka či hárající fena dokáže vašeho psa vyprovokovat, což ve většině případů znamená útěk vašeho kamaráda až za hranice vašeho pozemku. Dráždit vašeho psa ale také může různý hmyz, a vy nebudete mít zaručeno, že váš čtyřnohý kamarád zůstane v i nadále v poklidu na vašem pozemku.
· Výchova
Každý pes má jiný temperament, a tím i jiné nároky na výchovu. Pokud si budete chtít zahrádku zútulnit nějakými květinami či okrasnými stromy, raději je nedávejte příliš blízko k plotu, aby vám do nich pes nešlapal. Ten totiž nejčastěji obývá právě území okolo plotu, neboť si tak hlídá své teritorium. Pokud se přesto rozhodnete k výsadbě nějakých rostlinek, je dobré, abyste si je označili nějakým bodem či provázkem, který bude označovat hranici, kam pes nesmí. Psa tohoto povelu snadno naučíte. Pokud ohraničené území překročí, musí ihned následovat povel „nesmíš“. Při návratu psa na správnou stranu zábrany by měla následovat pochvala a odměna. Pes se tak snadno naučí respektovat tyto hranice.
· Vhodná péče
Psovi na zahradě musíte věnovat dostatečnou péči, skoro jako kdybyste se starali o malé dítě. Především dbejte, aby na zahradě nebyly různé nástroje a nářadí, či prkna s hřebíky, které by mohli psa zranit.